قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / بازاریابی / بازاریابی : بازاریابی توریستی چیست؟

بازاریابی : بازاریابی توریستی چیست؟

در این این مقاله بازاریابی قصد داریم درباره روش بازاریابی توریستی صحبت کنیم و اصلا بگوییم بازاریابی چه ارتباطی با توریسم و گردشگری دارد!شاید از نگاه کلی این دو معقوله بدون ارتباط باشند اما اگر کمی با جزئیات بیشتر نگاه کنیم متوجه میشویم که نه تنها این دو معقوله از هم جدا نیستند،بلکه در حال حاضر کشور ها به دلیل همین ارتباط سرمایه گذاری های کلانی را بر روی صنعت توریسم کشور خود میکنند.با ما همراه باشید تا با جزئیات بیشتری به این دو معقوله نگاه کنیم.

یک تعریف دقیق از بازاریابی :

marketing1

تا به حال درباره مفاهیم و روش های زیادی در بازاریابی صحبت کرده ایم اما برای روشن شدن ارتباط بین بازاریابی و توریسم لازم است که به بررسی یک تعریف از بازاریابی بپردازیم.طبق نظریه فیلیپ کاتلر،یکی از بزرگان عرصه بازاریابی،بازاریابی این گونه تعریف میشود:

فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرایند مبادله

پس به طور کلی به هر فعالیتی که نوعی مبادله بین شخص یا اشخاصی در آن باشد میتوان گفت بازاریابی.

این مبادله میتواند مبادله محصول با پول باشد،میتواند مبادله محصول با محصول باشد یا حتی مبادله پول با خدمات.اگر با این دید به بازاریابی نگاه کنیم خیلی از فعالیت های ما نوعی بازاریابی محسوب میشود.

ارتباط بین بازاریابی و توریسم:

Airplane Travel with Suitcase.

طبق تعریف بالا پس میتوان تورسیم را نیز جزو یکی از شاخه های بازاریابی دانست زیرا در صنعت توریسم توریست ها با همان گردشگران وجهی را برای گردش و سیر و سفر در شهر و کشور های مختلف هزینه میکنند.آنها این پول ها را هزینه میکنند تا مکان های مختلف را ببینند و لذت ببرند.در مقابل دریافت وجه کارگذاران صنعت توریسم یک سری خدمات را به توریست ها ارائه میدهند.از این جهت عوامل اجرایی در صنعت توریسم و سران کشور ها تمرکز زیادی را بر روی صنعت توریسم گذاشته اند تا بیشترین درصد گردشگران را جذب کنند.در سال های اخبر فعالیت های زیادی در این زمینه در کشور خودمان نیز انجام شده است از جمله ساخت پارک های تفریحی متعدد و مکان های دیدنی توریستی و غیره.

رفتار ها و برخورد ها یکی از عوامل تاثیر گذار در صنعت توریسم:

turism-1

یکی از عوامل تاثیر گذار در صنعت توریسم برخورد خوب مسئولان آن مکان و راهنما های تور است. هنگامی که توریست ها به یک کشور می روند اغلب برا اولین بار است که آنجا را میبینند. تنها فراهم آوردن امکانات خوب و عالی برا جذب گردشگر کافی نیست. اجازه دهید با یک مثال عرض کنم. چند سال پیش فردی در یکی از روستا های کم جمعیت و بدور از امکانات ایران تصمیم گرفته بود تا با همین امکانات کمی که دارد یک محیط گردشگری ایجاد کند. او با برپا کردن چادر های عشایر و یک سری امکانات خیلی جزئی این مکان را ساخته بود. سپس با تبلیغات در سطح اینترنت تعدادی نظر تعدادی گردشگر خارجی را به خود جلب کرده و آنها به آن مکان آمدند. پس از بازگشت این گردشگران به کشور خود، این موضوع در تعدادی از سایت های خارجی مطرح شد و دهان به دهان گشت. آن گردشگران از برخورد خوب آن مرد گفته بودند و از صمیمیتی که در آن مکان بود خوششان آمده بود. پس نتیجه میگیریم که حتی با داشتن یک مکان توریستی کوچک اما برخورد ها و رفتار های خوب هم میتوان موفق بود.

نتیجه گیری کلی:

در این مقاله دریاره ارتباط بین بازاریابی و صنعت توریسم گفته شد و این که توریسم هم نوعی بازاریابی است که در آن خدمات با پول معاوضه میشود.همچنین اشاره کردیم که چگونه میتوان با راه حل های ساده به کسب و کار خود رونق بخشید.امیدواریم شما با خواندن این مقاله به خوبی از آن در کسب و کار خود استفاده کنید و به موفقیت های بزرگی دست یابید.

این مقاله توسط بخش بازاریابی سایت همیاز سئو تهیه شده است

کلیه مقالات این سایت تابع فوانین جمهوری اسلامی ایران است و در صورت مشاهده هرگونه تناقض حذف خواهد شد

نویسنده : الهام زارعی

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

درباره ی الهام زارعى

کارشناس سئو گرافيک هميار سئو ،طراح ايده گرافيکى.حدود 4 سال فعالیت در ضمینه گرافیک.همیشه در تلاش بوده ام که راهی را که انتخاب کرده ام با پیشرفت فراوان تا آخر طی کنم.امیدوارم با کمک و یاری خدا بتوانم به نقطه مورد نظر برسم.

مطلب پیشنهادی

بازاريابى اقشار

بازاریابی : بازاریابی اقشار به چه معناست؟

در این مقاله میخواهیم درباره نکات بازاریابی برای اقشار مختلف جامعه یا همان بازار هدف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفت =

پشتیبانی